Op 5 december 1895 drongen drie gemaskerde mannen de woning van boer Haitsma in het dorp Britsum (Friesland) binnen. In het dorp werd verteld dat boer Haitsma veel geld bezat. De mannen werden door Haitsma en de daar logerende broer van zijn huishoudster betrapt. Er ontstond een handgemeen. De inbrekers namen met lichte verwondingen de vlucht. Zij renden naar Beetgum.
Op 6 december arresteerde de politie de drie broers Keimpe, Wybren en Marten Hogerhuis uit Beetgum. De drie broers werden beschuldigd van de mislukte roofoverval en door de rechtbank in Leeuwarden veroordeeld tot respectievelijk 12, 11 en 6 jaar gevangenisstraf. Het strenge vonnis was omstreden; socialisten, waarvan er in de omgeving veel leefden, spraken van klassenjustitie.
Geboren: 25-09-1859
Overleden:
Geboorteplaats:
Fotonummer: GN1476
Misdrijf: onterecht veroordeeld roofoverval
Bijzondere Strafgevangenis Leeuwarden
Inschrijving: 30-09-1896
Uitschrijving: 07-02-1901
Deze zaak werd uitvoerig door de kranten gevolgd . Wij hebben een selectie gemaakt om op deze pagina te plaatsen.
Het aangrijpende verhaal en wat er allemaal los gekomen is bij de socialisten uit die tijd is rijkelijk beschreven in het boek
"De Zaak Hoogerhuis, eene gerechtelijk misdaad".
Het verhaal van de Gebroeders Hoogerhuis verfilmt door Pieter Verhoeff met Peter Tuinman in de hoofdrol.
De dream van Paul Verhoeff.
Eens verborgen in een doos maar nu een naam bij het gezicht.
Teller: 1341
Hun verhaal komt tot leven in de Blokhuispoort. Laat je verbijsteren. Boek een rondleiding en beleef.
update: 22-01-2023
Signalementkaarten toegevoegd zonder glasplaat
Nieuw toegevoegd:
Glasplaten:
Gevangenismuseum Veenhuizen
Signalementkaarten:
Drents archief en
Stadsarchief Amsterdam
Registers Gevangenen:
Tresoar
Inschrijfregisters:
Historisch centrum Leeuwarden